Příprava přívěsného vozíku na sezónu
Venkovní teploty stoupají, jaro pomalu klepe na dveře. Pro majitele přívěsných vozíků to znamená jediné, přípravu svého přívěsu na sezónu. Co ale taková příprava obnáší? Nutná je určitě kontrola jednotlivých částic a celkového stavu přívěsného vozíku. Kontrola nezabere více jak 10 minut.
Pokud byl vozík správně zazimován, nebude kontrola trvat příliš dlouho. Tipy a rady pro zimní údržbu vozíku najdete mimo jiné v článku Jak se starat o přívěs na našem Blogu. Kontrolu vozíku před sezónou i tak ale není radno podceňovat. Jakmile se totiž vydáte na silnici, měli byste si být jisti, že je přívěs v dobré kondici.
Co běžná kontrola zahrnuje
V první řadě byste měli zkontrolovat tlak v pneumatikách, správné zahuštění pneumatik zásadně ovlivňuje jejich životnost, jízdní vlastnosti a opotřebení. Dobré je také podívat se na správné dotažení kolových šroubů. Tyto věci je samozřejmě dobré kontrolovat i během celého roku.
Nejčastější závady
Při běžné kontrole přívěsného vozíku můžete narazit na drobné závady. V tomto případě pak bude nutné sehnat konkrétní potřebné náhradní díly. Mezi nejčastější závady přívěsů bývají problémy s:
- přívěsovými klouby,
- podlahovými panty.
Kvůli tomu pak výrobci připevňují na vozíky podlahová oka, za která je možné zaháknout kurty stabilizující náklad.
Problémy s osvětlením
Světla by měla být nedílnou součástí běžné kontroly přívěsného vozíku před sezónou. V rámci elektroinstalace může docházet k problémům zadních světel přívěsu, elektriky nebo brzdového obložení. V rámci zazimování vozíku je doporučováno ukrýt ho pod plachtu, tím je možné eliminovat výše uvedené problémy a závady.
Indikátor opotřebení závěsného systému
V rámci STK je kontrolován také indikátor závěsného systému přívěsu. Indikátor může ukazovat tři různé polohy:
- Červená – parkovací poloha
- Zelená – připojení bez závad
- Žlutá + vykřičník – upozorňuje na nutnost výměny části nebo celého závěsného systému v odborném servisu
Běžná kontrola přívěsného vozíku před začátkem sezóny nezabere více jak 10 minut, je tedy dobré na to myslet a nenechávat nic náhodě.